OC, czy AC? Co potrzebujesz?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

OC i AC – dwa ubezpieczenia najczęściej kupowane przez kierowców, które różni wszystko poza dużą liczbą sprzedanych polis. Chcesz wiedzieć, którego z nich potrzebujesz? Dowiedz się z artykułu.

Od OC nie da się uciec

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego auta, którego rejestracji dokonano w Polsce. Pod groźbą wysokiej kary finansowej (nawet 4 000 zł dla aut osobowych i 6 000 zł dla pojazdów ciężarowych) muszą być nim objęte wszystkie samochody z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Co istotne, OC jest obligatoryjne również dla aut niesprawnych i nieużywanych, które miesiącami stoją w garażu i rdzewieją. Dopóki pojazdu nie wyrejestrowano, trzeba dla niego wykupywać polisę.

Narzekasz na wysokie składki i przymus posiadania OC? Zrozumie Cię każdy kierowca, ale nie zapominaj, że obowiązkowa polisa zapewnia bardzo ważną ochronę ubezpieczeniową. Otóż dzięki niej kierowca, który spowodował stłuczkę, kolizję czy wypadek, nie musi płacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni. Odszkodowania udziela bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca zdarzenia wykupił OC. Dopiero przy braku aktualnej polisy winowajca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej.

Specyfikę OC stanowi niezmienność jego warunków. Daje ono zawsze identyczną ochronę bez względu na cenę i towarzystwo, w którym się je wykupiło. Nic więc dziwnego, że przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia kierowcy zwracają uwagę wyłącznie na cenę. Najbardziej interesuje ich oczywiście najtańsze ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl – żeby je znaleźć, wystarczy tylko podać informacje dotyczące kierowcy i samochodu, po czym po chwili pojawia się ranking najkorzystniejszych cenowo polis.

Autocasco – warto, ale nie trzeba

W przeciwieństwie do OC autocasco jest całkowicie dobrowolne i nie ma obowiązku jego wykupywania. Mimo tego wielu kierowców się na nie decyduje. Dlaczego? Ponieważ zapewnia bardzo szeroki zakres ochrony, nieporównywalnie większy niż OC. O ile obowiązkowa polisa działa tylko w jednym przypadku, zdejmując z kierowcy odpowiedzialność cywilną za skutki spowodowanych przez niego zdarzeń drogowych, o tyle AC ubezpiecza również przed konsekwencjami finansowymi wypadków losowych i szkód wyrządzonych przez osoby trzecie lub czynniki zewnętrzne.

Mówiąc prościej, jako posiadacz OC nigdy nie otrzymasz odszkodowania, bo z Twojej polisy jest ono wypłacane wyłącznie ewentualnym osobom, które poszkodowałeś w ruchu drogowym. Na odszkodowanie w razie wypadku z własnej winy lub gdy auto zostanie zniszczone przez wandali, pogodę bądź skradzione możesz natomiast liczyć pod warunkiem, że wykupiłeś aktualne OC. Podczas gdy przy wyborze obowiązkowej polisy wystarczy kalkulator ubezpieczenia OC, kupując AC, zwracaj większą uwagę na warunki i zakres ochrony.