ARESZTY ZA WYMUSZENIE ROZBÓJNICZE

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trzy miesiące aresztu – taka kara spotkała podejrzanych o wymuszenie rozbójnicze i pozbawienie wolności człowieka. Trzech mieszkańców powiatu bartoszyckiego, miało siłą pozbawić wolności pokrzywdzonego, a następnie zażądać pieniędzy. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, przy wsparciu olsztyńskich antyterrorystów. Sprawa nadzorowana była przez bartoszycką prokuraturę. 

Kodeks karny za popełnienie tych przestępstw przewiduję karę nawet 10 lat pozbawienia wolności. W ubiegłym tygodniu ( 06.03.17r ), do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przyszedł pokrzywdzony, który poinformował, że dwa dni wcześniej, trzech nieznanych mu mężczyzn groziło mu pozbawieniem życia. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna miał zostać siłą pozbawiony wolności, a następnie wywieziony kilka kilometrów poza miasto. Tam trzech podejrzanych tj. Marcin K., Krystian K. oraz Jarosław N. zażądali od pokrzywdzonego pieniędzy. Mężczyźni w trakcie rozmowy z pokrzywdzonym, grozili mu słownie oraz zadawali uderzenia w twarz.

Zgłaszający zapamiętał markę pojazdu oraz cząstkowe numery rejestracyjne pojazdu. Od tej pory, policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, prowadzili zakrojone na szeroką skalę czynności operacyjne, nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Bartoszycach. Ze względu na przeszłość podejrzanych, (tj. Marcin K. -wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, Krystian K. – przestępstwa narkotykowe), podjęto decyzję o zatrzymaniu sprawców przy użyciu policjantów z Sekcji Antyterrorystycznej z Olsztyna. 9 marca br. na jednej z ulic w Bartoszycach, antyterroryści używając m.in. granatów hukowych, zatrzymali trzech mieszkańców Bartoszyc, podejrzewanych o popełnienie tych przestępstw. Jeszcze tego samego dnia, cała trójka została przewieziona do policyjnych aresztów.

Dzień później, podejrzani zostali przewiezieni do bartoszyckiej prokuratury, gdzie złożyli wyjaśnienia w sprawie. Marcin K., Krystian K. oraz Jarosław N. częściowo przyznali się do zarzucanych im czynów. Policjanci wraz z prokuraturą wnioskowali do sądu o trzymiesięczny areszt. 10 marca br. sąd przychylił się do wniosku i mieszkańcy powiatu bartoszyckiego trafili do aresztu. Kodeks karny za przestępstwo pozbawienia wolności przewiduję karę 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast za przestępstwo wymuszenia rozbójniczego, prawo przewiduje kare nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Ostatnio zmieniany czwartek, 16 marzec 2017 08:06