Mieli alkohol w organizmie, zostali zatrzymani za kierownicą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pomimo dotkliwych konsekwencji jakie grożą dla kierujących po alkoholu, są osoby, które wsiadają za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”. Jednym z głównych zadań policjantów jest dbanie o bezpieczeństw i wykluczanie kierujących po alkoholu z ruchu drogowego. Tylko w nocy z soboty na niedzielę policjanci z Bartoszyc zatrzymali 3 mężczyzn, którym obecność alkoholu w organizmie nie przeszkadzała kierować autem.

W nocy z soboty na niedzielę, (11/12.02.18r.), policjanci zatrzymali do kontroli 3 auta za kierownicą, których siedzieli mężczyźni z alkoholem w organizmie.

Pierwszy zatrzymany mężczyzna, 23 – latek z gm. Bartoszyce miał w organizmie 0,44 ‰ alkoholu. Fakt obecności alkoholu w organizmie wyszedł na jaw w trakcie kontroli drogowej, po tym jak 23 – latek zawrócił hondą na drodze jednokierunkowej. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyzny, które miał zaledwie od 1,5 roku.  Za jedno z popełnionych wykroczeń 23 – latek otrzymał  mandat karny w wysokości 200 zł., kolejnym wykroczeniem tj. kierowaniem autem w stanie po użyciu alkoholu zajmie się sąd.

Kolejny mężczyzna, 60 – latek z Bartoszyc kierował VW w stanie nietrzeźwości, w organizmie miał 0,65‰ alkoholu, a tym samym popełnił przestępstwo. Stracił prawo jazdy, które miał od 23 lat.

Ostatni z zatrzymanych mężczyzn, 21 – latek z gm. Górowo Iławeckie kierując VW miał w organizmie 0,44‰ alkoholu i popełnił wykroczenie. 21 – latek stracił prawo jazdy, które miał od 2,5 roku.

Wszyscy trzej zatrzymani przez policjantów mężczyźni odpowiedzą przed sądem. Dwóch z nich w organizmie, których było mniej niż 0,5‰ alkoholu odpowie za wykroczenie. Grozi im grzywna w wysokości nawet 5 tyś. zł., i obligatoryjny zakaz kierowania samochodami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

60 – latkowi grożą surowsze konsekwencje – popełnił przestępstwo. Kodeks karny pijanym kierowcom przewiduje karę nawet do 2 lat za kratami, zakaz kierowania samochodami na okres nie krótszy niż 3 lata i dodatkowo świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tyś. zł..