Jakie samochody kupują Polacy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 
Samochód to drugie po mieszkaniu najdroższe dobro, jakie w ciągu życia kupuje większość Polaków. Nic więc dziwnego w tym, że wybór poprzedzony jest często długim namysłem i porównywaniem danych różnych modeli. O tym, jakie pojazdy najczęściej wybierają nasi rodacy, mówi raport Instytutu Badań Rynku Samochodowego Samar. Wynika z niego, że w zależności od miejsca zamieszkania Polacy decydują się na zupełnie różne pojazdy.
 
Samar podsumował rejestracje nowych i używanych samochodów przez osoby prywatne w pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku. Dane były analizowane dla każdego miasta wojewódzkiego z osobna. Pierwszym wnioskiem, jaki nasuwa się po lekturze raportu, jest fakt, że Polacy kupują niewiele samochodów, a w szczególności mało nowych. Pod względem popularności zakupu tych ostatnich najlepiej jest w Krakowie. Od stycznia do końca września 2013 roku na dziesięć tysięcy mieszkańców historycznej stolicy kraju przybyły 54 samochody. W Warszawie wskaźnik ten wyniósł 48, a w Poznaniu 46 pojazdów. Z kolei samochody używane najbardziej popularne okazały się w Kielcach, Rzeszowie i Lublinie - odpowiednio 127, 125 i 112 samochodów zakupionych na 10 tys. mieszkańców.
 
Co ciekawe, łatwo zauważyć można, że kupujący samochody w salonach najczęściej wybierają marki japońskie i koreańskie. Ci, którzy mogą sobie pozwolić jedynie na auto używane, zdecydowanie wybierają propozycje niemieckich producentów.
 
wp.pl