Uczniowie klasy mundurowej poznawali zawód policjanta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zespół Szkół w Górowie Iławeckim w czerwcu ubiegłego roku zawarł porozumienie z Komendantem Powiatowym Policji w Bartoszycach dotyczące współpracy i wsparcia w edukacji uczniów klasy mundurowej. W ramach tego uczniowie w kilkuosobowych grupach, raz w miesiącu odbywają jednodniowe praktyki w Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach. Opiekunem uczniów podczas praktyk jest asp.szt. Robert Koniuszy. 

Podczas zajęć uczniowie poznają historię powstania Polskiej Policji, jej strukturę organizacyjną, najważniejsze zadania poszczególnych pionów, wyposażenie policjantów, zasady naboru do Policji. Podczas zajęć omawiane są również podstawowe zagadnienie z zakresu, prawa karnego, prawa wykroczeń, kryminologii, kryminalistyki oraz prewencji kryminalnej.

Klasa mundurowa Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim jest kierunkiem dla tych, którzy wiążą swoje plany osobiste i zawodowe ze służbą w policji, straży granicznej, wojsku lub w innych formacjach mundurowych. Podstawowym celem kształcenia jest przygotowanie absolwentów do zapewniania bezpieczeństwa publicznego. W grupie tej są realizowane zajęcia dodatkowe z samoobrony, musztry, podstaw wojskowości, sportów obronnych. Uczniowie poznają również zawody poszczególnych formacji mundurowych w ramach krótkich praktyk i szkoleń.

W czerwcu ubiegłego roku między Zespołem Szkół a Komendantem Powiatowym Policji w Bartoszycach zawarte zostało porozumienie dotyczące współpracy i wsparcia w edukacji uczniów klasy mundurowej. Na tej podstawie raz w miesiącu kilkuosobowa grupa uczniów bierze udział w jednodniowej praktyce podczas, której z bliska poznaje zwód policjanta. Opiekunem grupy podczas zajęć w Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach jest asp. szt. Robert Koniuszy.

W zakres zajęć wchodzi: historia powstania Polskiej Policji, jej struktura organizacyjna, kierownictwo Komendy Głównej Policji, zadania poszczególnych pionów Policji, wyposażenie policjantów, zasady naboru do Policji. Podczas zajęć omawiane są również podstawowe zagadnienie z zakresu, prawa karnego, prawa wykroczeń, kryminologii, kryminalistyki oraz prewencji kryminalnej.

Prócz omawianych zagadnień wczoraj uczniowie przyglądali się pracy policjantów ruchu drogowego, którzy realizowali zadania w ramach ogólnopolskiej „akcji pasy”. Policjanci opowiedzieli na czym polega praca na drodze, dokonali instruktażowej kontroli pojazdu, pokazali sprzęt stosowany podczas kontroli drogowych oraz zaprezentowali laserowy miernik prędkości.

Kolejna praktyka już w kwietniu.

Znajdź nas

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informację na swój e-mail.