piątek, 12 marzec 2021 10:00

39?latka padła ofiarą oszustwa na policjanta

Rate this item
(0 votes)

Są kreatywni i bezwzględni. Mowa o oszustach posługujących się metodami socjotechniki. Ich sposoby ciągle ewoluują, a ofiarami manipulacji padają zarówno seniorzy, jak i młode osoby. Pomimo powtarzanych jak mantra informacji, że policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, są osoby, które wierzą, że to właśnie oni zostali wybrani do pomocy przy „tajnej policyjnej akcji”. Emocje, złapanej w sidła ofiary biorą górę, a ostrożność i rozwaga schodzą na dalszy plan. Niestety na własnej skórze przekonała się o tym 39–latka z Bartoszyc straciła ponad 30 tys. zł przelewając tą sumę na konto oszustów.

W środę (03.03.2021), oszust podający się za policjanta zadzwonił do 39–letniej mieszkanki Bartoszyc i poinformował ją, że pracownicy banku wyłudzili jej dane osobowe, a następnie na te dane zaciągnięty został kredyt. Aby uwiarygodnić przekazane informacje polecił kobiecie zadzwonić na nr alarmowy 112, gdzie potwierdzą całą sprawę. Kobieta wybrała numer 112, gdzie „uwierzytelniła” informacje przekazane przez oszusta. Co ważne, tak naprawdę nie dodzwoniła się, pod numer 112, bo rozmówca w tym czasie się nie rozłączył, pozostał na linii, więc kobieta rozmawiała z kimś z „ekipy” oszusta.

Następnie do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora i on też potwierdził całą prowadzoną rzekomo policyjną operację. Mężczyzna przekonał kobietę, że jej telefon jest na podsłuchu i polecił jej, aby się nie rozłączała. Oszust przekonał kobietę, że jej pieniądze są zagrożone i doradził jej, aby przelała posiadane środki na wskazane przez niego nr rachunku bankowego. Pieniądze te miały zostać chronione i zablokowane na 24h, po czym zwrócone 39–latce. Przelew został zlecony zgodnie z instrukcją przestępców.

W pewnym momencie konwersacji z oszustami kobietę zaniepokoiło to, że cała ta „akcja” tak długo trwa i poprosiła męża, aby ten pojechał do bartoszyckiej komendy Policji zapytać o całą sprawę. Mężczyzna dowiedział się, że to oszustwo. Zadzwonił do żony, jednak było już za późno – środki z konta żony zostały przelane.

Apelujemy!

Policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują o prowadzonych sprawach telefoniczne, nie angażują w swoje postępowania przypadkowych osób. Ofiarą manipulacji może paść każdy! Jeżeli odbierzesz telefon z informacją o „tajnej policyjnej akcji”, w której masz wziąć udział i poproszą Cię o pieniądze nie wdawaj się w dyskusję. Zakończ rozmowę, a o wszystkim powiadom najbliższą jednotę Policji.

Read 4895 times Last modified on wtorek, 20 grudzień 2022 09:18