poniedziałek, 31 maj 2021 08:06

Co musisz zrobić, by zostać kierowcą?

Rate this item
(0 votes)

Większość młodych osób marzy, by zdać egzamin na prawo jazdy, a potem jeździć własnym samochodem. Zanim to się jednak stanie, muszą oni najpierw przejść kurs, a następnie zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Jak wygląda droga do zostania kierowcą? O czym musi pamiętać nowy właściciel samochodu? Sprawdźmy to!

Egzamin na prawo jazdy jest dla wielu osób czymś wyjątkowo stresującym. Dlatego warto wcześniej przygotować się na wyzwania z nim związane, aby postarać się podejść do niego z większym spokojem. W końcu zdany egzamin na prawo jazdy to początek wspaniałej przygody z samochodami! Własne auto to marzenie, ale także obowiązki związane z rejestracją i kupnem polisy OC – pamiętaj, że ubezpieczenia komunikacyjne warto porównać na https://mubi.pl/!

Kurs na prawo jazdy

Wszystko zaczyna się od kursu na prawo jazdy. Najprościej jest wybrać szkołę jazdy, która znajduje się blisko miejsca zamieszkania. Pamiętaj jednak, że ceny kursów w poszczególnych ośrodkach szkolenia różnią się między sobą. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na statystyki zdawalności kursantów, by wybrać sprawdzone miejsce!

To co z tym kursem – jak on wygląda? Podstawowy kurs na prawo jazdy składa się z 30 godzin lekcji praktycznych i teoretycznych. W samochodzie będziesz uczył się manewrów na placu i podczas jazdy po najbliższej miejscowości. Natomiast podczas części teoretycznej poznasz przepisy ruchu drogowego, pierwszej pomocy i podstaw budowy samochodu.

Podczas robienia kursu zdobędziesz PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. Co to takiego jest? To numer, który bezpłatnie uzyskasz w wydziale komunikacji. Czeka Cię jeszcze badanie lekarskie i zrobienie odpowiedniego zdjęcia do dokumentu. Dopiero po ukończeniu kursu będziesz mógł zapisać się na egzamin.  

Egzamin teoretyczny i praktyczny

Najpierw kandydat na kierowcę musi zdać egzamin teoretyczny, który odbywa się w sali komputerowej. Każdy zdający zajmuje osobne stanowisko przed komputerem, by odpowiedzieć na serię pytań – test jest intuicyjny, więc każdy bez problemu poradzi sobie z obsługą urządzenia i programu. Jak wygląda egzamin teoretyczny?

To test, który składa się z 32 pytań, które podzielone są na:

  • 20 pytań z wiedzy podstawowej,
  • 12 pytań z wiedzy specjalistycznej.

Test teoretyczny na prawo jazdy jest zamknięty i trwa 25 minut. Na pytania podstawowe odpowiada się, zaznaczając odpowiedź: TAK lub NIE. Natomiast sekcja z wiedzy teoretycznej wymaga wskazania odpowiedzi A, B lub C. Co istotne, pytania są różnie punktowane. Więcej o egzaminie przeczytasz w poradniku “Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B”.

Aby zdać egzamin teoretyczny, musisz zdobyć 68 punktów na 74 możliwe. Nie jest to proste, ponieważ na odpowiedzi masz niecałe pół godziny, a do tego nie można cofać się do poprzednich pytań.

Po zdaniu egzaminu teoretycznego możesz przystąpić do części praktycznej, która składa się z 4 etapów (3 pierwsze odbywają się na placu manewrowym):

  • przygotowanie do jazdy,
  • jazda po łuku,
  • przejechanie przez wzniesienie,
  • jazda po drogach publicznych.

Aby zdać część praktyczną, trzeba przejść pozytywnie wszystkie etapy. Przejechanie przez linie na łuku lub najechanie na słupek kończy egzamin. Jeśli tylko najedziesz na linie, to będziesz mógł powtórzyć manewr. Pamiętaj, samochód nie może Ci zgasnąć – manewry muszą być wykonane płynnie bez zatrzymywania. 

Podczas jazdy po drogach publicznych sprawdzane będzie, jak radzisz sobie w warunkach ruchu drogowego. To podczas tej części będziesz włączał się do ruchu, parkował i zawracał. Egzaminator sprawdzi także Twoją technikę jazdy. Uwaga – dwukrotne popełnienie tego samego błędu kończy egzamin!

Samochód i ubezpieczenia

Zdałeś egzamin teoretyczny i praktyczny – za około 2 tygodnie otrzymasz dokument! Jeśli od razu lub po jakimś czasie zostaniesz właścicielem samochodu, to musisz pamiętać o jego ubezpieczeniu. Jakie polisy oferują ubezpieczyciele?

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie OC. To absolutna podstawa, a niedopełnienie tego obowiązku jest karane finansowo. Ubezpieczyciele oferują także dodatkowe ubezpieczenia, takie jak autocasco, assistance i NNW – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy niedawno zdobyli prawo jazdy, zazwyczaj muszą płacić za ubezpieczenie samochodu wysokie składki. Rozwiązaniem dla nich jest współwłasność pojazdu i dzielenie się autem z bardziej doświadczonym kierowcą, który ma już wypracowane zniżki ubezpieczeniowe. Pamiętaj jednak, że wtedy taki początkujący kierowca powinien być tym dodatkowym, a w razie spowodowania przez niego szkody, zniżki straci także ten doświadczony.

Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie polisy, warto sprawdzić ich ceny dla Twoich danych. Najszybciej i najprościej zrobisz to przy pomocy porównywarki Mubi!



 

Read 6334 times Last modified on wtorek, 20 grudzień 2022 09:18