czwartek, 27 październik 2022 09:40

Jak koenzym Q10 działa na organizm?

Rate this item
(0 votes)

Koenzym Q10 to dość popularny składnik we wszelkiego rodzaju preparatach. Ma prawdziwie prozdrowotne właściwości, jednak czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo ważny jest to związek? Z chemicznego punktu widzenia, zalicza się go do grupy kofaktorów, które warunkują działanie niektórych enzymów. Co ciekawe, występuje on w każdej komórce nie tylko ludzkiego organizmu, ale także w komórkach zwierzęcych oraz bakteryjnych. Inaczej nazywany jest także ubidekarenonem. Warto zaznaczyć, że jego największe ilości znajdują się w mitochondrium komórkowym, które jest odpowiedzialne za produkcję energii. Z tego też względu koenzym Q10 jest szczególnie istotny, jednak co to oznacza względem organizmu? Jaki wpływ ma on na ciało człowieka? Warto się temu przyjrzeć.

Jakie właściwości posiada koenzym Q10?

Najważniejsza funkcja koenzymu Q10 to uczestnictwo w wytwarzaniu energii przez komórki. Jednak ma on dużo więcej właściwości, o których warto wiedzieć. Co więcej, będzie to wyjaśniało fakt, że jest on obecny w bardzo wielu różnych preparatach. Zatem co warto wiedzieć o koenzymie Q10?

 

  • Zmiatacz wolnych rodników - posiada on właściwości antyoksydacyjne, a dzięki temu może hamować procesy starzenia się, zapobiegać uszkodzeniom białek, a nawet DNA. Warto jednak wiedzieć, że jedynie zredukowana forma koenzymu Q10 wykazuje te właściwości - ubichinol.

 

  • Pozytywny wpływ na kondycję skóry - ta właściwość odnosi się także do normalnej formy koenzymu Q10. Pozwala on zachować odpowiednią gładkość oraz jędrność, a także wspiera procesy związane z redukowaniem zmarszczek.

 

  • Wpływa pozytywnie na drożność naczyń krwionośnych - dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Chroni on poziom dobrego cholesterolu przed utlenianiem, pomaga wydalać z organizmu ten niepożądany cholesterol, a w związku z tym zmniejsza się ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych.

To jedne z najbardziej rozpoznawalnych właściwości koenzymu Q10, które tłumaczą jego obecność w różnego rodzaju kosmetykach oraz suplementach diety. Szukając odpowiedniego preparatu, który będzie zawierał właściwe stężenie koenzymu Q10, warto pamiętać o ofercie sklepu SFD. Dostępnych jest tam wiele wartościowych preparatów, które są bogate w różnego rodzaju wartościowe składniki, a w tym także w koenzym Q10.

Gdzie występuje koenzym Q10 i na co szczególnie pomaga?

Koenzym Q10 występuje naturalnie w pożywieniu. Szczególnie bogatymi produktami spożywczymi, gdzie można go znaleźć, są: szpinak, tłuste ryby, wszelkiego rodzaju podroby, brokuły, brukselka, oleje (te najwyższej jakości), pełnoziarniste produkty itp. Można zatem bez problemu podbić jego suplementację za sprawą odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak z jakiego powodu szczególnie można to zrobić?

Koenzym Q10 przyda się także m.in. w sytuacji, gdy metabolizm nie funkcjonuje poprawnie. Ponadto, wpływa on stymulująco na układ immunologiczny, zatem może być on szczególnie przydatny w okresie jesienno-zimowym. Co więcej, ma on właściwości wspierające leczenie cukrzycy, dzięki regulowaniu poziomu cukru we krwi. Koenzym Q10 ma także pozytywny wpływ na umiejętność wchłaniania przez organizm, wielu innych witamin i minerałów.

To wszystko powoduje, że warto dbać o jego prawidłowy poziom, a w razie konieczności zastosować odpowiednią suplementację. Wartościowe preparaty są dostępne m.in. w sklepie SFD, który posiada szeroką ofertę ze wszelkiego rodzaju odżywek i suplementów diety.

Read 3624 times Last modified on środa, 21 grudzień 2022 13:59