środa, 23 listopad 2022 10:16

Kiedy chcesz mieć ogród wertykalny i boisz się owadów?

Rate this item
(0 votes)

Entomofobia to rodzaj lęku przed owadami oraz insektami. Najczęściej obejmuje strach przed wybranymi gatunkami (np. osami, czy ćmami), gdy w przeszłości wywołały u nas traumatyczne przeżycia. Osoba, która odczuwa lęk, zrobi naprawdę wiele, aby nie narażać się na kontakt z owadem. Co jednak powinna uczynić, gdy chce przy tym otaczać się w domu i na balkonie bujną zielenią?

 

Lęk nie musi Cię blokować! Zobacz, jak wybrać ogród wertykalny, który nie będzie zachęcał insektów do interakcji z Tobą!

Zacznijmy od kolorów

Pierwsze, o czym należy pomyśleć podczas wybierania ogrodu wertykalnego, który nie będzie przyciągał owadów, to kolorystyka. Większość pszczół, czy os w sezonie wiosenno-letnim szuka kwiatów, z których może pobrać pyłek. Nastawione są więc swoimi radarami na barwne kwiatki. Pelargonie, surfinie, czy petunie będą je naturalnie przyciągać, ze względu na wielokolorowy wysyp tychże.

Postawienie na rośliny, które nie kwitną w postaci kolorowych kwiatków, będzie więc idealnym, pierwszym krokiem do wyboru ogrodu wertykalnego bez insektów. Nie ma wabika – nie ma więc owadów, które chciałyby żerować na roślinach.

 

Uwaga na słodkie syropy

W okresie wiosennym część roślin uwalnia ze swoich kwiatów słodki, pachnący syrop. Do takich gatunków należy popularna w naszych domach hoya. Jej pąki kwiatów bywają delikatne i białe. Możemy więc pomyśleć, że nie są kuszące dla robaczków. Jednak, ze względu na wydzielany słodki syrop i zapach, również stanowią łakomy kąsek dla insektów.

Zanim więc do swojego domu zaprosimy konkretne gatunki, dokładnie sprawdźmy, czy nie wydzielają lepkich, słodkich i pachnących substancji. Będą one przyciągać owady, które szybko zatopią w nich swoje łapki. Słodkie syropy mają to do siebie, że są kleiste. W związku z tym owadom trudno będzie się wyplątać z naszych kwiatków, pozostając z nami na zdecydowanie dłużej, niż byśmy chcieli.

 

Szkodniki ogrodu wertykalnego

Jednak insekty to nie tylko stworzenia, które przeszkadzają ludziom. Wiele żyjątek aktywnie może niszczyć nasze rośliny, żerując na nich. Możliwości ochrony przed tym faktem są raczej znikome. Część hodowców poleca smarowanie żywych okazów olejkami, aby ich zapach odstraszał insekty. Niestety, wiele z nich, jak przędziorki, czy ziemiórki nic sobie z takich zabiegów nie zrobią.

Ich działalność będzie dla nas maksymalnie uciążliwa, ponieważ przed oczami owadów stanie wówczas największe pastwisko świata. Na żadnym kwiatku z parapetu nie będą miały przecież takiego używania jak na całej, ogromnej zielonej ścianie! Walczyć o nią będą zaciekle. Jest to w końcu zapewnienie bytu dla ogromnej populacji. Jak się przed tym uchronić?

 

Zielona ściana Plantia

Najważniejsze jest nie dać insektom środowiska do rozwoju. Im mniej atrakcyjne warunki dla nich stworzymy, tym mniej będzie ich w naszym życiu. Możemy zawiesić siatki zabezpieczające w oknach, jednak dla wielu szkodników roślin doniczkowych, to nie jest skuteczna bariera. Najprościej jest więc wybrać zieloną ścianę, która nie da insektom… nic. Żadnych zapachów, pokarmów i nadmiernych kolorów.

Zielona ściana Plantia to propozycja dla osób, które nie życzą sobie obecności insektów w swoim domu, a uwielbiają roślinne dżungle. Dekoracja została wykonana z okazów syntetycznych, dlatego nie przyciąga owadów. Nie wydziela zapachów i substancji, a więc jest kompletnie nieatrakcyjna dla szkodników. Wystarczy spojrzeć, aby wiedzieć, że dla ludzkiego oka będzie z kolei idealnie piękna.

 

Prawda, że urzekające? Uwierzysz, że możesz mieć zieloną ścianę Plantia w swoim domu bez insektów? Gęsto usadzone okazy, przeplatające się między sobą pnącza i trawy mogą stworzyć piękną mozaikę w Twoim wnętrzu, na balkonie lub na podwórzu. Dodatkowym atutem jest także zwiększenie Twojej prywatności… Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj tu: https://www.plantia.pl/article/czy-ogrod-wertykalny-na-balkonie-moze-dac-ci-prywatnosc-418

 

Read 3609 times Last modified on środa, 21 grudzień 2022 13:58