środa, 18 listopad 2020 20:49

Krzesło biurowe dopasowane do czasu siedzenia

Rate this item
(0 votes)

Biurowe zajęcia wykonywane są przede wszystkim na siedząco przy biurkach, stołach albo recepcyjnych ladach. W tym celu niezbędne jest zapewnienie pracownikowi odpowiednich krzeseł lub foteli. Ich wybór determinuje kilka różnych czynników, z których najważniejsze to ergonomia oraz funkcjonalność, ale ważne są również design i estetyka. Coraz częściej podczas zakupu krzeseł do biura bierze się pod uwagę jeszcze jedno: przewidywany czas siedzenia na nich, czyli po prostu użytkowania.


Krótki czas siedzenia

W biurach, w których pracownicy niewiele czasu spędzają na siedząco – godzinę, półtorej – lub czas ten jest rozbity na jeszcze krótsze okresy, doskonale sprawdzą się tradycyjne krzesła biurowe. Ich konstrukcja nie musi być specjalnie dopasowywana do konkretnego pracownika, ale same krzesła muszą być wygodne, miękkie i wykonane z wysokiej jakości materiału, który szybko nie zniszczeje. Dobrze, aby posiadały przynajmniej podstawowy mechanizm regulacji wysokości siedziska. W niektórych przypadkach można też rozważyć zastosowanie aktywnych krzeseł biurowych od ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf, które wpływają na częstą zmianę pozycji podczas siedzenia.

Średni czas siedzenia

Tam, gdzie przy biurku spędza się od dwóch do czterech lub nawet sześciu godzin, trzeba już wybrać bardziej zaawansowane i funkcjonalne fotele biurowe. Absolutną podstawą są modele z mechanizmami regulującymi ustawienia siedziska i oparcia, ale też zagłówka i często zapominanych podłokietników. Fotel powinien mieć funkcję co najmniej mechanizmu synchronicznego, ale też właściwie wyprofilowane oparcie lekko wysuwające biodra do przodu. Mobilność foteli, czyli kółka do ich przesuwania, jest z kolei szczególnie cenna w biurach, w których pracownik musi się poruszać pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Krzesła powinny być wsparciem dla kręgosłupa, szyi, ramion oraz nóg i umożliwiać ustawienie ich w odpowiedniej pozycji odciążającej mięśnie. Warto, aby każdy pracownik miał fotel tylko dla siebie – tam, gdzie to trudne w realizacji, konieczne będą modele z pełną regulacją.

Długi czas siedzenia

Najbardziej kompleksowe fotele biurowe pozwalające na spędzanie w nich nawet powyżej dwunastu godzin, to meble o ogromnej precyzji wykonania i wysokiej ergonomii. Wyposażone są w mechanizmy bujania, mechanizmy synchroniczne, automatyczne dopasowywanie profilu do kształtu ciała, systemy regulacji wysokości i głębokości. Pozwalają na bardzo komfortowe siedzenie oraz niwelują efekty uboczne, kontuzje i dolegliwości grożące podczas długotrwałej pracy biurowej. Mechanizmy synchroniczne sprawiają, że w naturalny sposób ułożenie oparcia i siedziska zmieniają się względem siebie przy każdym ruchu użytkownika. Można je też zablokować w wybranej, najwygodniejszej pozycji, co jest przydatne podczas np. chwili relaksu w czasie przerwy w pracy czy nawet zwykłego czytania dokumentów, dłuższego pochylania się nad biurkiem albo prowadzenia rozmowy, do czego nie trzeba zmieniać pozycji.

undefined

Read 5762 times Last modified on wtorek, 20 grudzień 2022 09:22