czwartek, 30 wrzesień 2021 13:13

Materace przeciwodleżynowe: rodzaje

Rate this item
(0 votes)

Opiekunki osób starszych powinny posiadać wiedzę dotyczącą odleżyn i tego, jak i m skutecznie zapobiegać. Dotykają one osoby unieruchomione. Najczęściej pojawiają się u leżących podopiecznych, ale są problemem atakującym również tych jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Jednym z elementów skutecznej profilaktyki antyodleżynowej są materace przeciwodleżynowe. Zobaczmy jakie materace chroniące przed powstawaniem odleżyn są obecnie dostępne.

Jak powstają odleżyny?

Te poważne rany na skórze pojawiają się wówczas, gdy tkanki narażone są na długotrwały ucisk. Konsekwencją jest zmniejszenie ukrwienia, a tym samym ich niedotlenienie. Do miejsc, które szczególnie narażone są na powstawanie odleżyn zalicza się:
- kręgosłup;
- kość ogonową;
- pięty;
- łokcie.
W przypadku osób leżących odleżyny pojawiają się na uszach, a także na głowie. Do czynników, które istotnie zwiększają ryzyko powstania odleżyn zalicza się:
- długotrwałe unieruchomienie i brak zmiany pozycji ciała;
- choroby przewlekłe – ryzyko odleżyn znacząco wzrasta u chorujących na cukrzycę;
- podeszły wiek.
Odleżyny zdecydowanie częściej pojawiają się u osób niedożywionych, a także tych, których skóra jest bardzo delikatna.

 

Jakie materace przeciwodleżynowe są dostępne?

Obecnie w sprzedaży dostępne są materace przeciwodleżynowe zaliczane do jednej z trzech grup:
- bąbelkowe zmiennociśnieniowe;
- rurowe zmiennociśnieniowe;
- gofrowane z pianki poliuretanowej.

Materace bąbelkowe zmiennociśnieniowe
Materace te zbudowane są z maty, która przypomina bąbelki, a także pompującej powietrze sprężarki. Są to materace odpowiednie przede wszystkim dla tych pacjentów, u których odleżyny jeszcze się nie pojawiły, a jednocześnie mogą one okresowo samodzielnie zmieniać pozycję i opuścić łóżko. UWAGA: nie poleca się takiego materaca dla podopiecznych ważących więcej niż dziewięćdziesiąt kilogramów.
Materace rurowe zmiennociśnieniowe również zbudowane są z maty oraz sprężarki. Ich konstrukcja jest bardzo wytrzymała, co sprawia, że mogą być użytkowane przez osoby, których waga dochodzi nawet do stu czterdziestu kilogramów. Po takie materace warto sięgać wówczas, gdy doszło do pojawienia się odleżyn. Sprawdzają się one nawet w przypadku bardzo zaawansowanych zmian.
Materace gofrowane zbudowane są z gąbki, która swoją strukturą przypomina gofry. Takie materace przeciwodleżynowe najczęściej wykorzystywane są przez placówki medyczne. Dzieje się tak z uwagi na powłokę, którą można myć. Tym, co przekonuje do ich zakupu jest również naprawdę przystępna cena.  Warunkach domowych takie materace przeciwodleżynowe sprawdzają się kiepsko. Sprawdzają się jedynie w przypadku tych osób, które w łóżku przebywają jedynie od czasu do czasu, a większą część doby spędzają poza nim.

Materace przeciwodleżynowe to szeroka grupa produktów, które pozwalają zapobiegać powstawaniu odleżyn, a także poprawiają jakość opieki nad osobą unieruchomioną. Różnią się one między sobą budową, a także przeznaczeniem, co sprawia, że bez trudu można dopasować materac do potrzeb osoby unieruchomionej stale bądź czasowo.

ATERIMA MED - Zapoznaj się z naszą ofertą dotyczącą pracy w opiece osób starszych.

Read 6116 times Last modified on wtorek, 20 grudzień 2022 09:18