poniedziałek, 27 maj 2024 07:09

Światło czy radio? Sprawdź, dlaczego warto wybrać światłowód

Rate this item
(0 votes)

Jeszcze kilka lat temu wybór internetu radiowego był wręcz oczywistością, bo nie było dla niego lepszej alternatywy. To zmieniło się jednak wraz z pojawieniem się technologii światłowodowej. Choć jest ona wciąż w fazie rozwoju, przez co nie jest jeszcze tak powszechnie dostępna, jak sieć radiowa, to jednak tam, gdzie już dotarła, jej użytkownicy mają o wiele większe możliwości niż przy internecie radiowym. Jakie są najważniejsze różnice między tymi dwoma rozwiązaniami? Dlaczego internet światłowodowy cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem i wręcz masowo wypiera technologię radiową? Odpowiadamy.

Czym różni się technologia radiowa od światłowodowej?

Najważniejszą różnicą pomiędzy radiową a światłowodową technologią internetową jest sposób przesyłania danych. W przypadku internetu radiowego jest ona bezprzewodowa i opiera się na transmisji danych z kluczową modulacją sygnału na danych pasmach/paśmie częstotliwości. Internet światłowodowy to z kolei technologia przesyłu danych. Oparta o przesyłanie ich w fali świetlnej która odbija się w światłowodzie.

To właśnie kwestia sposobu przesyłania danych jest kluczowa dla prędkości, stabilności i funkcjonalności sieci.

Internet światłowodowy działa na bazie kabla ze szklanym rdzeniem. Sam kabel jest odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne, także mechaniczne. Przekłada się to na marginalną awaryjność internetu, a także uniezależnia jego funkcjonowanie od warunków atmosferycznych. W przypadku internetu radiowego dane przesyłane są bezprzewodowo. W praktyce więc różne czynniki zewnętrzne mogą zakłócić sygnał i wpłynąć na jego jakość co wprost wynika z fizyki i propagacji fal radiowych w środowisku naturalnym.

Więcej na temat różnic przeczytasz na https://www.nexera.pl/pl/articles/internet-radiowy-a-swiatlowodowy-czym-sie-roznia-141187372/.

Dlaczego światłowód to pewniejszy wybór?

Sygnał radiowy jest uzależniony od kilku czynników czy np. jest to technologia P2P (radiolinia) czy P2MP gdzie jeden nadajnik obsługuje kilka/kilkanaście odbiorników, a po drodze może napotkać wiele czynników zakłócających. To nie tylko warunki atmosferyczne, ale również nawet ukształtowanie terenu. W przypadku światłowodu takie zakłócenia nie występują – dane są przekazywane wewnątrz przewodu.

Druga, bardzo istotna sprawa, to prędkość i jakość przesyłania i odbierania danych (opóźnienia, jitter) W przypadku światłowodu jest ona kilku krotnie wyższa w porównaniu z internetem radiowym.

Prędkość, stabilność, odporność na zakłócenia, a także coraz większe możliwości związane z wyborem odpowiedniego dostawcy (multi-światłowód) – to czynniki, które zdecydowanie przemawiają na korzyść technologii światłowodowej, która cały czas się rozwija i zwiększa możliwości transmisji danych – warto wspomnieć że są już dostępne technologie pozwalające stabilnie zaoferować 10/10Gbps do Klienta końcowego w modelu FTTH.

Read 6068 times Last modified on wtorek, 28 maj 2024 21:27