Czym różni się technologia radiowa od światłowodowej?
Najważniejszą różnicą pomiędzy radiową a światłowodową technologią internetową jest sposób przesyłania danych. W przypadku internetu radiowego jest ona bezprzewodowa i opiera się na transmisji danych z kluczową modulacją sygnału na danych pasmach/paśmie częstotliwości. Internet światłowodowy to z kolei technologia przesyłu danych. Oparta o przesyłanie ich w fali świetlnej która odbija się w światłowodzie.
To właśnie kwestia sposobu przesyłania danych jest kluczowa dla prędkości, stabilności i funkcjonalności sieci.
Internet światłowodowy działa na bazie kabla ze szklanym rdzeniem. Sam kabel jest odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne, także mechaniczne. Przekłada się to na marginalną awaryjność internetu, a także uniezależnia jego funkcjonowanie od warunków atmosferycznych. W przypadku internetu radiowego dane przesyłane są bezprzewodowo. W praktyce więc różne czynniki zewnętrzne mogą zakłócić sygnał i wpłynąć na jego jakość co wprost wynika z fizyki i propagacji fal radiowych w środowisku naturalnym.
Więcej na temat różnic przeczytasz na https://www.nexera.pl/pl/articles/internet-radiowy-a-swiatlowodowy-czym-sie-roznia-141187372/.
Dlaczego światłowód to pewniejszy wybór?
Sygnał radiowy jest uzależniony od kilku czynników czy np. jest to technologia P2P (radiolinia) czy P2MP gdzie jeden nadajnik obsługuje kilka/kilkanaście odbiorników, a po drodze może napotkać wiele czynników zakłócających. To nie tylko warunki atmosferyczne, ale również nawet ukształtowanie terenu. W przypadku światłowodu takie zakłócenia nie występują – dane są przekazywane wewnątrz przewodu.
Druga, bardzo istotna sprawa, to prędkość i jakość przesyłania i odbierania danych (opóźnienia, jitter) W przypadku światłowodu jest ona kilku krotnie wyższa w porównaniu z internetem radiowym.
Prędkość, stabilność, odporność na zakłócenia, a także coraz większe możliwości związane z wyborem odpowiedniego dostawcy (multi-światłowód) – to czynniki, które zdecydowanie przemawiają na korzyść technologii światłowodowej, która cały czas się rozwija i zwiększa możliwości transmisji danych – warto wspomnieć że są już dostępne technologie pozwalające stabilnie zaoferować 10/10Gbps do Klienta końcowego w modelu FTTH.