czwartek, 01 grudzień 2022 09:23

W jaki sposób zorganizować pracę zdalną?

Rate this item
(2 votes)

Praca zdalna staje się być niemal wymogiem wielu rekrutujących. W ostatnich latach odkryliśmy, jak wygodny jest dla nas home office i staramy się odnaleźć miejsca pracy, które mogą nam je zagwarantować. Firma, która zaproponuje choćby hybrydowy system wykonywania obowiązków, jest automatycznie wyżej w hierarchii pożądanych przez rekrutujących prac. Kiedy pracodawca oferuje do tego umowę o pracę na pełny etat, to ponad połowa poszukujących zatrudnienia będzie zadowolona. A jakie wymagania pracownicy powinni postawić samym sobie przy organizacji pracy zdalnej?

Szukaj pracy zdalnej mądrze i rozważnie

Rozwaga to bardzo przydatna cecha podczas szukania pracy, szczególnie w sferze online. Dość trudno jest bowiem rozpoznać intencje osób po drugiej stronie niebieskiego ekranu. Nawet najbardziej poetycko napisane ogłoszenie o pracę, czy miły głos rekrutera nie oddadzą nam realiów działania konkretnego przedsiębiorstwa. Trudno tu również warunkować sposób współpracy, czy atmosferę, która panuje w danym zespole. Nie powinniśmy liczyć, że to wszystko „wyjdzie w praniu”. Możemy zrobić to profesjonalnie. Jak?

Tu z pomocą przychodzi portal Work or Not. Pozwala on sprawdzić, jakimi opiniami cieszy się pracodawca. W polu wyszukiwania na stronie  www.workornot.pl/ wystarczy wpisać nazwę firmy, z którą chcemy się zapoznać. Zawarte w zakładce pracodawcy opinie rozjaśnią Ci, czy przedsiębiorstwo jest godne zaufania i warto zawiązywać z nim współprace. Jeśli oceny są pozytywne – aplikuj śmiało!

 

Podziel swój czas, by zachować balans

Gdy poszukiwania pracy masz już za sobą. Czas zorganizować swoją pracę zdalną. Wbrew pozorom nie jest to aż tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W biurze wszyscy robią sobie przerwy zazwyczaj w tych samych porach. Nawet jeśli projekt bardzo Cię pochłonie, zapewne oderwiesz wzrok od ekranu. W home office samodzielnie trzeba zadbać o swoje przerwy. Pomogą Ci w tym aplikacje na smartfona lub zwykły budzik. Twój kręgosłup i oczy będą Ci wdzięczne, gdy co ok. 20 minut zrobisz sobie przerwę.

Istotne jest także jasne określenie, o której kończysz pracę. Wykonywanie obowiązków z domu może sprzyjać „zostawaniu po godzinach”. Zaburza się tzw. work-life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym. Uchronić się od tego możesz tak samo, jak w przypadku przerw, z pomocą budzika. Może to jednak nie być wystarczające. Zaplanuj więc swój czas po pracy i traktuj to jako obowiązkowy punkt w swoim kalendarzu niczym ważne spotkanie. Możesz tu uwzględnić wyjście na siłownię, spotkanie klubu scrabblistów, czy zwykły spacer.

 

Zorganizuj swoją przestrzeń do pracy zdalnej

W biurze to obowiązkiem pracodawcy jest zakup biurek, krzeseł i innych narzędzi pracy, które będą bezpieczne i ergonomiczne dla użytkowników. W swoim domu to Ty odpowiadasz za wydzielenie Twojej przestrzeni oraz urządzenie jej tak, aby prawidłowo siedzieć, nie męczyć wzroku, czy zadbać o kręgosłup. Może tu pomóc kupienie klękosiadu, czy biurka z regulacją, które umożliwi pracę na stojąco.

To także umiejscowienie swojej strefy pracy w odpowiednim układzie względem źródeł światła – tak, aby Twoje oczy, jak najmniej się męczyły. Staraj się też wybrać taką część mieszkania, które jest cicha i spokojna. Im mniej rozpraszaczy, tym lepsza praca w pełnym skupieniu. Jeśli jednak brakuje Ci pracy w towarzystwie innych osób, możesz wynająć zewnętrzne biuro lub skorzystać z grup, które umawiają się na „wspólne” wykonywanie obowiązków. Wówczas zrzeszeni w zespół logują się do komunikatora z podłączoną kamerą o określonych porach i pracują. Wzajemnie dbają o swoje skupienie i organizację przerw, co na pewno sprawia, że praca zdalna jest przyjemna.

 

Podsumowanie

Organizacja pracy zdalnej to zadanie dosyć proste. Zacząć warto od efektywnych poszukiwań, które ułatwia sprawdzenie pracodawcy z portalem Work or Not. Następnie wydzielamy swoje miejsce do pracy i dbamy o sposób jej wykonywania. Zapewniamy sobie przyjazne środowisko, realizujemy przerwy wg obranego grafiku, a w razie potrzeby – łączymy swoją pracę zdalną z innymi. Przepis na sukces zawodowy gotowy!

Read 3118 times Last modified on środa, 21 grudzień 2022 13:58