- Pamiętaj o wymianie opon o odpowiednie porze roku
- Regularnie wymieniaj olej, filtry paliwa i powietrza
- Zwróć uwagę na łańcuch rozrządu
Pamiętaj o wymianie opon o odpowiednie porze roku
W szczególności jeżeli często używasz samochodu - pamiętaj o regularnej wymianie w odpowiednich momentach. Zależą one przede wszystkim od panującej pogody na dworze. W momencie, kiedy nadchodzi zima, a średnia temperatura w ciągu dnia spada do około siedmiu stopni Celsjusza - to moment, kiedy należy zmienić opony na zimowe z letnich. Zimowe ogumienie przystosowane jest do lepszego odprowadzania dużych ilości błota i wody spod powierzchni kół, dzięki czemu opona lepiej trzyma się asfaltu. Lepszą przyczepność uzyskuje się również dzięki odpowiedniej mieszance gumy, która nie ulega zniszczeniom w temperaturach poniżej zera oraz zachowuje odpowiednią elastyczność. Pamiętaj również o stałej kontroli ilości pozostałego bieżnika. Według polskiego prawa jego wysokość nie powinna być mniejsza niż 1,6 milimetra, jednak specjaliści i mechanicy samochodowi apelują o nie przekraczanie granicy 3 milimetrów. Stosując się do tych zasad zwiększysz bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego oraz zapewnisz swoim oponom znacznie dłuższy czas eksploatacji.
Regularnie wymieniaj olej, filtry paliwa i powietrza
Najważniejszym elementem każdego spalinowego samochodu jest silnik. Do jego prawidłowej pracy potrzebny jest między innymi olej o odpowiednich właściwościach. Nawet najlepszy olej po pewnym czasie traci swoje pierwotne właściwości i konieczna jest jego wymiana. W silniku dochodzi do spalania, wskutek którego wewnątrz tworzy się sadza, która trafia również do oleju. Niekorzystny osad zatyka kanały olejowe zbierając się w większe skupiska - niezużyty olej jest w stanie zneutralizować takie zjawisko, jednak jeżeli był używany przez zbyt długi okres czasu nie jest już w stanie tego robić. Konsekwencją jazdy z niesprawnym olejem może być zatarcie silnika, uszkodzenie turbosprężarki lub zablokowania zaworu EGR. Naprawy takich usterek są wielokrotnie przekraczające kosztowo cenę regularnej wymiany oleju. Producenci często sugerują wymianę co około 30 tysięcy kilometrów. Warto jednak zastosować się do zaleceń mechaników i dokonywać wymiany nie później niż po 15 tysiącach przejechanych kilometrów. W ten sposób zapewnisz swojemu silnikowi znacznie dłuższy okres pracy, a samochód będzie ci służył dłużej.
Zwróć uwagę na łańcuch rozrządu
Łańcuch rozrządu to element, który powinno się stale kontrolować. Najczęściej producenci sugerują, że ten powinien być wymieniany co kilkadziesiąt do 150 tysięcy kilometrów. Warto wymieniać go właśnie w takim zakresie czasowym jaki sugerowany jest dla twojego modelu auta, ponieważ nawet mechanikowi trudno jest określić stan łańcucha rozrządu na podstawie samego wyglądu. To bardzo ważne, ponieważ zerwanie tego elementu w trakcie pracy silnika często trwale uszkadza silnik. W przypadku używanych, kilkuletnich aut, naprawa takiej usterki najczęściej jest nieopłacalna i przekracza wartość samochodu. Odpowiednio wcześniej zaplanowana wymiana łańcucha rozrządu pozwala zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń i zapewnić samochodowi długi żywot.